A világ repülőtereinek rangsorában idén a szingapúri Changi repülőtér végzett az élen, letaszítva a tavalyi győztest, a dohai Hamadot, amely ezúttal a második helyet szerezte meg. A dobogó harmadik fokára a tokiói Haneda került. Budapest közben tovább erősítette régiós vezető szerepét: ismét elnyerte a Kelet-Európa legjobb repülőtere címet, és a globális élmezőnyben is előrelépett, tíz helyet javítva már a 67. helyen szerepel a Skytrax listáján.
A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér immár zsinórban tizenkettedik alkalommal nyerte el a „Kelet-Európa legjobb repülőtere” címet a Skytrax World Airport Awards 2025 keretében. Az elismerést április 9-én, a madridi Passenger Terminal EXPO szakkiállításon adták át.
A budapesti légikikötő ebben a régiós kategóriában többek között Szófiát, Tbiliszit, Tallinnt, Rigát, Kutaiszit, Belgrádot, Bukarestet, Batumit és Szkopjét előzi meg. Francois Berisot, a Budapest Airport vezérigazgatója így kommentálta a rangos elismerést!
„Nagy öröm és egyben megtiszteltetés számunkra, hogy immár tizenkét egymást követő évben a magunkénak tudhatjuk a Skytrax Kelet-Európa legjobb repülőtere díját” – mondta Francois Berisot, a Budapest Airport vezérigazgatója. – „Idén új távlatokat nyitunk a repülőtér életében: bővül a 2. Terminál és megkezdődik a 3. Terminál építése. Célunk, hogy a jövőben is Magyarországhoz méltó, magas színvonalú repülőtéri környezetet és szolgáltatásokat biztosítsunk a magyar emberek és az idelátogatók számára.”
A világ 100 legjobb repülőtere közé is bekerült: tíz helyet előrelépve a 67. helyen végzett, javítva a tavalyi eredményén.
A budapesti repülőtér a Skytrax rangsora szerint évről évre stabilan jelen van a világ legjobb repülőtereinek 100-as listáján: 2023-ban a 77., 2022-ben a 80., 2021-ben a 97., 2020-ban a 93., 2019-ben a 89., 2018-ban a 90., 2017-ben pedig a 84. helyen végzett.

A térség többi nagy repülőtere, mint Varsó és Prága, idén nem jutott be a top 100-ba, míg Bécs – bár jóval nagyobb forgalmat bonyolít – a tavalyi 13. helyről a 15. helyre csúszott vissza.
A közép-európai régióban, amelyet a müncheni reptér vezet, Bécs jelenleg a harmadik, Prága a kilencedik, Varsó pedig a top 10-en kívül szerepel.
A világranglista élén ismét változás történt: Szingapúr (Changi) visszavette az első helyet Dohától (Hamad), amely így második lett. Tokió Haneda repülőtere egy helyet javítva a harmadik helyre lépett előre. A dobogósokat Szöul-Incshon, Tokió-Narita és Hong Kong követik a negyedik-hatodik helyeken.
A legjobb európai reptér címet idén a párizsi Charles de Gaulle szerezte meg, amely a hetedik helyen végzett a világ listáján.
A top 10-et Róma-Fiumicino, München és Zürich zárja, míg Dubai idén a 11. helyen végzett, négy helyet rontva tavalyhoz képest. Hasonlóan visszacsúszott Isztambul új reptere is, amely idén a 14. helyre futott be.
Az olyan nagy európai átszállópontok, mint Amszterdam-Schiphol (19.), London-Heathrow (22.) és Frankfurt (37.), ezúttal nem szerepeltek az élmezőnyben.
A Skytrax World Airport Awards több mint 500 repülőtér szolgáltatásait vizsgálja, az utasok tapasztalatai alapján – a becsekkolástól a csomagfelvételig. Bár a felmérés az iparág egyik legismertebb értékelési rendszere, vannak, akik kétségbe vonják annak objektivitását. Az idei teljes lista ide kattintva tekinthető meg.
Forrás: airportal.hu