Untitled-1

Reptéri nagyágyúk: a világ 10 legnagyobb forgalmú légikikötője

2025. április 14.

Ha a nemzetközi utasforgalmat nézzük, Dubaj repülőtere vitte el a pálmát 2024-ben, de ha az összes – belföldi és nemzetközi – utazót is beleszámítjuk, Atlanta áll a dobogó tetején több, mint 100 millió utassal. A teherszállítás bajnoka pedig Hong Kong lett.

2024-ben a globális légiutas-forgalom újra elérte, sőt meg is haladta a pandémia előtti szintet: a világ repterein összesen 9,5 milliárd utast regisztráltak, ami 3,8%-kal több, mint 2019-ben. Minden földrajzi régióban jelentős növekedést tapasztaltak az előző évhez képest.

A nemzetközi utasforgalmat tekintve továbbra is Dubai repülőtere vezeti a világrangsort, amely az Emirates Airlines otthonaként több, mint 92 millió nemzetközi utast fogadott tavaly. A második helyre a londoni Heathrow került – ezzel Európa legforgalmasabb repülőtere lett –, míg a dobogó harmadik fokát a szöuli Incheon repülőtér szerezte meg.

A további helyezettek:

Ha a belföldi utasokat is figyelembe vesszük, az amerikai repülőterek dominanciája tovább erősödik: a világ legforgalmasabb repülőtere 2024-ben így a georgiai Atlanta lett, ahol több mint 108 millió utast kezeltek az év során. A Delta Air Lines központi bázisaként működő reptér ezzel megelőzte valamennyi nemzetközi versenytársát. A dobogó második helyén Dubaj szerepel, amely 92,3 millió utassal zárta az évet, míg a harmadik helyre Dallas/Fort Worth került 87,8 millióval.

A további helyezettek:

Ez a lista jól mutatja, hogy a globális légi közlekedésben az Egyesült Államok továbbra is dominál, miközben Ázsia és a Közel-Kelet szerepe is folyamatosan erősödik.

Reptéri nagyágyúk: a világ 10 legnagyobb forgalmú légikikötője

A teljes utasforgalom alapján a tíz legnagyobb forgalmú reptér között helyet kapott több nagy kínai, indiai és japán repülőtér is – jól mutatva Ázsia növekvő szerepét a globális légi közlekedésben.

A teherszállítás élvonalában továbbra is a hongkongi repülőtér áll az első helyen, ahol nemrég adták át a harmadik kifutópályát. A második helyen Sanghaj, a harmadikon pedig az amerikai Memphis végzett a 2024-es cargo-forgalom alapján.

A Repülőterek Nemzetközi Tanácsa (ACI) előrejelzése szerint 2025-ben már 9,9 milliárd utassal számolhat a világ, ugyanakkor a szervezet lassulásra figyelmeztet, főként a gazdasági bizonytalanságok, a geopolitikai feszültségek és a légitársaságokat érintő kapacitáshiányok miatt.

Forrás: portfolio.hu

További híreink

Újra a csúcson: a Budapest Airport megőrizte régiós bajnoki címét

Hírek <p>A világ repülőtereinek rangsorában idén a szingapúri Changi repülőtér végzett az élen, letaszítva a tavalyi győztest, a dohai Hamadot, amely ezúttal a második helyet szerezte meg. A dobogó harmadik fokára a tokiói Haneda került. Budapest közben tovább erősítette régiós vezető szerepét: ismét elnyerte a Kelet-Európa legjobb repülőtere címet, és a globális élmezőnyben is előrelépett, tíz helyet javítva már a 67. helyen szerepel a Skytrax listáján.</p>

A világ repülőtereinek rangsorában idén a szingapúri Changi repülőtér végzett az élen, letaszítva a tavalyi győztest, a dohai Hamadot, amely ezúttal a második helyet szerezte meg. A dobogó harmadik fokára a tokiói Haneda került. Budapest közben tovább erősítette régiós vezető szerepét: ismét elnyerte a Kelet-Európa legjobb repülőtere címet, és a globális élmezőnyben is előrelépett, tíz helyet javítva már a 67. helyen szerepel a Skytrax listáján.

Minden korábbinál több járat indul Budapestről 2025 nyarán

Hírek <p>A 2024 óta a VINCI Airports hálózat részeként működő Budapest Airport történetének legszélesebb és legváltozatosabb járatkínálatát hozza a 2025-ös nyári szezon; a 13,8 millió ülőhely, illetve a közvetlen járattal elérhető 136 úti cél új rekordot állít fel a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér történetében.</p>

A 2024 óta a VINCI Airports hálózat részeként működő Budapest Airport történetének legszélesebb és legváltozatosabb járatkínálatát hozza a 2025-ös nyári szezon; a 13,8 millió ülőhely, illetve a közvetlen járattal elérhető 136 úti cél új rekordot állít fel a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér történetében.

Az Air France-KLM heti 55 járatot közlekedtet Budapestre a nyári menetrendben

Hírek <p>A hétvégi nyári időszámításra átállással életbe lép az Air France-KLM nyári menetrendi időszaka is, a francia és holland légitársaság is új járatokat indít a népszerű nyaraló célpontok felé - áll a légiszövetség sajtóközleményében.</p>

A hétvégi nyári időszámításra átállással életbe lép az Air France-KLM nyári menetrendi időszaka is, a francia és holland légitársaság is új járatokat indít a népszerű nyaraló célpontok felé - áll a légiszövetség sajtóközleményében.